Welcome, visitor! [ Register | Loginrss

Praca dla budowlańców w Niemczech przy remontach

| Bez kategorii | 12 czerwca 2015

Każdego roku na początku wiosny w Niemczech rozpoczyna się gorący okres. Bowiem w tym czasie rozpoczyna się sezon na zbiory warzyw i owoców. Tego typu praca za granicą jest niewątpliwie doskonałą okazją zarówno dla studentów, jak i młodych osób, które chcą w wakacje zarobić trochę dodatkowego grosza. Jest to też idealne zajęcie dla par oraz grup znajomych. W lecie ofert pracy przy zbiorach w Niemczech jest na prawdę sporo. Niemcy doceniają polaków jak pracowników sezonowych ponieważ pracują bardzo szybko, a i nie skarżą się tak bardzo na wysokość zarobków. Przy zbiorach stawki za Odrą są zróżnicowane – możemy trafić na ogłoszenia, w których ktoś proponuje nam euro netto lub nawet 11-12 euro. Wszystko zależy od tego czy pracujemy na zachodzie czy wschodzie Niemiec oraz jakich zbiorów dotyczy dana praca sezonowa. Wśród popularnych zbiorów należy wspomnieć zarówno zbiory truskawek jak również zbiory szparagów (od czerwca).

Imigranci płacą co prawda mniej podatków niż rdzenni Niemcy i częściej korzystają ze świadczeń socjalnych, lecz w ogólnym rozrachunku dokładają się oni do budżetu państwa. Ciekawym rynkiem pracy wydają się być Niemcy praca. Nasz sąsiad ma do zaoferowania całkiem sporo miejsc pracy, a poza tym zapewnia dobre warunki finansowe, co też jest widoczne na co dzień – Niemcy nie narzekają na brak pieniędzy i raczej mogą pozwolić sobie na więcej niż przeciętny Polak. Poza tym, tańsze jest tam też jedzenie – nie wszystko, ale większość jest w tej samej cenie lub mniejszej niż w Polsce. Warunki do życia są więc bardzo dobre. Nie można zapomnieć o tym, że od dawna niemiecką walutą jest euro, która w przeciwieństwie do złotego jest warta o wiele więcej. Wszystko to sprawia, że praca w Niemczech jest bardzo opłacalna. Terytorialnie jest nam bliżej do Niemiec niż innego kraju. Kogo jednak Niemcy szukają najbardziej?

Dotychczas wielu emigrantów zarobkowych musiało się godzić z tym, że niemieccy pracodawcy oferowali im gorsze warunki pracy niż zatrudnionym na podobnych stanowiskach obywatelom Niemiec. Oficjalnym powodem, dla którego m.in. Polakom oferowano niższe płace, była nieznajomość języka niemieckiego, albo brak doświadczenia zawodowego. I choć wynagrodzenie oferowane przez niemieckie firmy było i tak wyższe niż to, na które zagraniczni pracownicy mogliby liczyć w ojczystym kraju, to jednak emigranci musieli liczyć się z często bardzo dużą dyskryminacją płacową. Teraz sytuacja może się zmienić.

Dla wielu Polaków najbardziej wygodny stał się model pracy tymczasowej. Część pracowników nie chce bowiem na stałe wiązać się umową o stałą pracę w Niemczech, traktując pracę na budowie jako etap przejściowy. Praca tymczasowa pozwala na tygodniowe, czasem kilkutygodniowe wizyty w domu, spotkania z rodziną, po czym istnieje możliwość ponownego wyjazdu do pracy tymczasowej. Tysiące osób wybrały właśnie taki model życia zawodowego, który z wielu względów im odpowiada. W przypadku kilkumiesięcznych kontraktów o pracę na budowie, pracownicy są w stanie zarobić na cały rok życia w Polsce. Dzięki temu nie mają konieczności ciągłej pracy z daleka od rodziny lub nisko płatnej pracy w Polsce – o ile taką znajdą.

Wprowadzenie płacy minimalnej praca w Niemczech budzi jednak obawy niektórych ekspertów tamtejszego rynku pracy, którzy zwracają uwagę, że może to doprowadzić do powstania szarej strefy, zwłaszcza na rynku prac sezonowych. Dotychczas rynek ten rozwijał się głównie dzięki emigrantom, którzy godzili się pracować za mniejsze pieniądze niż Niemcy. Teraz pracodawcy mogą próbować utrzymać ten stan rzeczy zatrudniając obcokrajowców „na czarno”. Niemcy z dynamicznie rozwijającą się gospodarką są atrakcyjnym rynkiem pracy, który posiada zapotrzebowanie na coraz więcej tanich surowców do produkcji i te pozyskują choćby z Rosji, ale i z roku na rok wzrasta także sukcesywnie zapotrzebowanie rynku pracy na fachowców różnych branż i zawodów.

 

No Tags

288 total views, 1 today

  

Sponsored Links

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.